סודותיה של שרשרת הנקה

סודותיה של שרשרת הנקה

 

טכשיט סגנוניבשנים האחרונות מתחיל להיות פופולרי אביזר חדש לאמהות טריות – שרשרת הנקה. אך לא כולן יודעות מה זה ומתי משתמשים בשרשרת כזו.

שרשרת הנקה היא תכשיט מיוחד שהוא תכשיט בטיחותי לתינוקות וילדים קטנים. כידוע, ילדים קטנים אוהבים מאוד לשחק עם תכשיטי הוריהם, אך תמיד יש חשש שהשרשרת תיקרע והחרוזים יגיעו לידי התינוק. שרשרת הנקה מהווה פתרון נהדר לבעיה זו.

שרשראות הנקה נעשות ביד בדרך כלל מחומרים טבעיים. נהוג להשתמש בחרוזי עץ ערער לא מצופים בלכה. למה דווקא ערער? כי זהו צמח בעל תכונות אנטיספתיות  חזקות וריח נעים. חומר נוסף לייצור החרוזים הוא לבד. חרוזים אלא חייבים להיות לבודים היטב, קשים וללא סיבים פזורים. אך חשוב לקחת בחשבון שחרוזי לבד לא מתאימים לאמהות ותינוקות שאלרגיים לצמר. לפעמים מוסיפים לשרשרת חרוזים גדולים העשויים מחומרים פלסטיים. חרוזים אלא גם חייבים להיות ללא ציפוי כימי.

חרוזים סרוגים הכי נפוצים בשרשראות הנקה. לרוב הם נסרגים בחוטי כותנה דקים. אפשר לסרוג חרוזים בצבע אחד או במספר צבעים, הם יכולים להיות עם דוגמא או לקבל צורות של חיות או פירות. ניתן למלא חרוזים סרוגים בחרוזי עץ או פלסטיק, אקרילן, פעמון או שקית עם חומרים פרירים.  

חרוזים מוכנים מושחלים על חוטי שעווה, סרטי ניילון, שרשראות עיניים הסרוגות במסרגה אחת. העיקר שילד קטן לא יצליח לקרוע את שרשרת ההנקה בשיניים או בידיים.

לשרשרת הנקה יתרונות ושימושים רבים:

תכשיט מסוגנן. אמהות רבות רוכשות שרשרת הנקה כאביזר למנשא להדגשת יופייה המושלם של אם עם תינוק. בעת הרכישה משתדלים להתאים את גוון השרשרת לצבעי המנשא ובגדי האם. אמהות הלא משתמשות במנשאים יכולות להוסיף לשרשרת הנקה צמיד ועגילים תואמים. כך תתקבל מערכת תכשיטים אופנתית הטובה לשימוש גם ללא מנשא. 

צעצוע רב שימושי לתינוק. שרשרת, כמו כל התכשיטים, היא אחד הדברים המושכים והמרתקים עבור ילדים קטנים. שרשרת הנקה מבטיחה את בטיחות התינוק כנגד בליעת החרוזים או הרעלה. בחלק משרשראות הנקה מושחלים חרוזי רעשן או חרוזי צעצוע סרוגים, באחרים יש אלמנטים קישוטיים רבים. שרשרת הנקה היא אמצעי נפלא להעביר את הזמן בתור או בנסיעה. עם ילד גדול יותר אפשר לספור את החרוזים, ללמוד צבעים, להצביע על חרוז הכי גדול או הקטן ביותר.

אביזר עזר לפיתוח המוטוריקה העדינה. כמו שאמרתי קודם, אפשר להרכיב שרשרת הנקה מחרוזים שונים ומשונים: עשויי עץ, פלסטיק או חימר פולימרי, חרוזים סרוגים או לבודים. מישוש החרוזים הנבדלים זה מזה בגודל, בצורה ובמרקם תורם לפיתוח המוטוריקה העדינה והיכולות השכליות.   

שרשרת הנקה יכולה להיות נשכן שזמין בכל עת ועת. חרוזים נעשים מחומרים לא מסוכנים המושחלים בצורה בטיחותית על חוט חזק. תינוק יכול בבטחה ללעוס ולמצוץ את השרשרת בשעת צמיחת השיניים ולהרגיע את הלסתות הכואבות.

לאמהות המניקות שרשרת הנקה היא אמצעי טוב להסחת דעת התינוק בעת ההנקה. התעסקות עם שרשרת ההנקה משככת את תגובתו של התינוק לגירויים אחרים ומאפשרת לו להתרכז בפעילות האכילה. תינוקות גדולים יותר נוטים תוך כדי יניקה למשש את הפטמה של השד השני, לסרוט את עורה של האם, לגרד לה את נקודות החן או למשוך אותה בשיער.נחשו מה עושים במקרים אלה?נכון! נותנים לילד לשחק בשרשרת ההנקה!

לא תמצאו שתי שרשראות זהות

קיים היבט נוסף שקשור להנקה. תינוק יונק חש ביטחון, שלווה ופיוס בידיה האוהבות והחמות של אימו. כאשר האם לובשת בעת ההנקה בגד מסויים, תכשיט או צעיף, כעבור זמן מה נוצר אצל התינוק הקשר חיובי בנוגע לאותו חפץ. בתת-מודע התינוק מקשר אותו לאם, לכן קרבתו של פריט זה מרגיעה את הקטנטן ומעוררת אצלו רגשות חיוביות. ניתן להיעזר בפריט זה להרגעת התינוק כאשר האם משאירה אותו עם אביו או עם מטפלת.

אחת האמהות סיפרה ששרשרת הנקה גורמת לה להכיר אנשים. "יש לך שרשרת כל כך יפה!" – פונים אליה ברחוב, וכך מתחיל קשר ידידות חדש.

כפי שאתם רואים, שרשרת הנקה היא אביזר שימושי מאוד לא רק לאמהות מניקות, למרות הדעה הרווחת בקרב הורים טריים. נסו בעצמכם ותתוודאו ששרשרת הנקה היא גם תכשיט יפיפה ונוח לכל אם וגם צעצוע נפלא ומפתח לתינוק. 

תמונות אילוסטרציה סופקו באדיבות ע"י היוצרת http://bysiki.livejournal.com

אם מאמר הזה היה מועיל לך, בבקשה להשקיע קצת מאמץ כדי לחלוק אותו עם אחרים. אנו מאוד נעריך את זה.
 • Facebook
 • Twitter
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Windows Live
 • Google Bookmarks
 • Yahoo Bookmarks
 • DZone
 • Reddit
 • Slashdot
 • Stumble Upon
 • Kaboodle
 • Tumblr
 • Furl
 • BlogMarks