מתנה לנולד רך

מתנה לנולד רך

קשה לפספס שמחה משפחתית כה גדולה כמו הולדת תינוק חדש. קרובי משפחה, חברים, עמיתים לעבודה ושכנים בהמוניהם ממהרים לברך את ההורים המאושרים. וכמובן, כולם מביאים מתנות לכבוד הארוע. למרבית הצער, חלק ניכר מהמתנות לא מתאימות מסיבה זו או אחרת. במקרה הטוב, הורי הילוד מחליפים מתנות אלה בחפצים יותר נחוצים להם ולתינוק. במקרים בהם אין אפשרות להחליף או לקבל זיכוי על מתנות מסויימות, בביתו של התינוק החדש לאט-לאט מצטבר מלאי פריטים חדשים שחבל לזרוק, אך אין בהם כל שימוש.                                                                                 

למה זה קורה? לכאורה, אין דבר קל יותר מלבחור שי לנולד. חנויות מציעות מבחר מפליא של צעצועים, בגדים ואביזרים לאנשים הקטנים. אבל בפועל הסיפור נהיה יותר מסובך ממה שנראה מלכתחילה. בואו נבחן את הקבוצות של מוצרי תינוקות הנפוצות ביותר אצל נותני מתנות. בגדים, צעצועים, מוצצים, בקבוקים ושאר ציוד האכלה, אביזרים למיטה, מוצרי קוסמטיקה והיגיינה לתינוקות. הכל נראה חשוב. אז היכן הבעיה? כדי להבין זאת, נתבונן בכל קטגורית מתנות בנפרד.

צעצעוים וציוד בידור לתינוקות מובילים ברשימת המתנות. ניתן לחלק אותם לשתי קבוצות. טרמפולינות, נדנדות, אוניברסיטאות ומוביילים – לא נדרש יותר מפריט אחד מכל סוג. זאת הקבוצה הראשונה. כל שאר הצעצועים ישתייכו לקבוצה השנייה: רעשנים, חיות פרווה ובובות, צעצועי עגלה ועוד. בהם אין הגבלת כמות.

אם החלטתם להביא לתינוק מתנה מהקבוצה הראשונה, כדאי לכם לבדוק שאין עדיין חפץ כזה או דומה בביתו. כמו כן, כיוון שמוצרי הקבוצה הראשונה בדרך כלל יקרים, תבררו את דרישותיהם ואת העדפותיהם (יצרן, צבע, מנגינות) של הורי התינוק כלפי המוצר.     

המצב פשוט יותר בקבוצת צעצועים השנייה. בכל מקרה תשטדלו לקנות צעצועים בצבעים נעימים לעין, צבועים איכותית, ללא חלקים קטנים. אומנם, בחודש הראשון לחייהם ילדים לא כל כך מתעניינים בצעצועים, אך כעבור זמן מה תינוקות ופעוטות מתחילים לאחוז ולטעום אותם. זאת הסיבה שהורים רבים מעדיפים צעצועים שניתנים לרחיצה או לכביסה. תוודאו שידיו הקטנות של התינוק יצליחו ללפות ולהרים את הצעצוע - גודלו ומשקלו צריך להתאים למימדי הילד. לא מומלץ לקנות בובות פרווה ענקיות – ילדים רבים מפחדים מהן גם בגילאים מתקדמים יותר. במידה והחלטתם להביא לתינוק רעשן, וודאו שצלילו נעים ולא חזק במיוחד – גם כן בכדי לא להבהיל את הקטנטן.

אל תגבילו את עצמכם בטווח גילאים מסויים. אם לא מצאתם צעצוע מתאים לחודשים הראשונים, אפשר לקנות מתנה לטווח גילאים מתקדם יותר. כמובן, לא צריך להגזים ולהביא משחקים לגילאי גן חובה, אבל בהחלט תוכלו להביא משחקים וצעצועים לגיל שנה או שנה וחצי.

ביגוד. זאת מתנה מאוד שימושית, כי תינוקות גדלים מהר וצריך לחדש את מלאי הבגדים באופן קבוע. ישנם מספר כללים שמומלץ לקיים כשקונים בגדי תינוקות.

 • קודם כל כדאי לזכור שהורי התינוק התכוננו להגעתו לעולם ובוודאי רכשו לו ביגוד לפחות לתקופה הראשונית. לכן תשתדלו לקנות בגדים במידות טיפה יותר גדולות מגילו הנוכחי של הילד.
 • ברגע שקבעתם איזו מידת בגדים אתם רוצים, תחשבו באיזו עונה התינוק יגיע למימדים המתאימים. הרי גם אם היום בחוץ שיא הקיץ והחום, בעוד חצי שנה מזג האוויר יהיה חורפי. סביר להניח שבגדי קיץ לא יהיו בשימוש וכדאי מראש לקנות בגד חם יותר.
 • רוב ההורים מעדיפים שלא להלביש את תינוקם בבגדים סינטתיים. בד סינטתי מונע מעבר אוויר ובכך גורם אי-נוחות לתינוק ואף עשוי לגרום לפריחה. במידה והינכם קונים בגד שנצמד לעור התינוק, וודאו שהפריט הנבחר עשוי ב-100% מחומרים טבעיים (בארץ זה בדרך כלל כותנה), רך ובעל תפרים שטוחים. בנוסף לאמור לעיל, הימנעו מכיסים, ריקמות או תוויות קשיחות על הבגד – הם פוגעים ברכות הבד ומגרים את עורו העדין של התינוק.
 • אין כמו פשטות. מוכרים בחנויות ביגוד לתינוקות תולים במקומות הבולטים ביותר שמלות מקסימות, חולצות מקופתרות ומכנסיים מעוצבים. מתחשק מאוד לתת במתנה בגדים מסוג זה. אבל בואו נזכור שאת רוב זמנם תינוקות מבלים בבית ובקושי צריכים בגדים ליציאה. בחיי היום-יום חשוב שהבגד יהיה נוח לתינוק וקל להלבשה. בפועל, תינוק לא צריך הרבה בגדים חגיגיים,  יספיק סט אחד או שניים לכל גיל.

מוצצים, בקבוקים ויתר אביזרי האכלה. גם בתחום זה כמות המוצרים המוצעת על ידי חנויות היא אדירה. מוצרי האכלת תינוקות נבדלים זה מזה בצורתם, גודלם וחומר ממנו הם עשויים. זאת הסיבה לכך שכבר במהלך הטיפול הראשוני בתינוק כל אמא בוחרת לעצמה את הדגמים העונים לצרכיה ולצרכי תינוקה בצורה הטובה ביותר. חוץ מזה, אמהות שמניקות את ילדיהן כלל לא משתמשות בבקבוקים ומוצצים ובפרט כאשר מדובר בחודש הראשון לחיי התינוק. לא הייתי ממליצה להביא מתנה מקטגורית אביזרי האכלה, אלא אם אתם בטוחים שהורי הנולד משתמשים בהם. אם התינוק עוד לא התחיל לאכול מזון רגיל (שאותו מתחילים לתת אחרי גיל חצי שנה) ניתן להביא לו כלי אוכל לשימוש עתידי. כדוגמא, אפשר לקנות צלחת עם סכום וכוס לא נשפכת.

אביזרי מיטה וטקסטיל. מצעים, שמיכות ומגבות הם פריטים שימושיים בבית התינוק. כמו כן, אין הגבלת כמות לכל החפצים המוזכרים, לכן הם יכולים לשמש כמתנה מצויינת לתינוק חדש. תוודאו שאתם קונים מוצר איכותי. תרכשו מצעים עשויי כותנה 100%, בצבעים בהירים, תבדקו שהצבע לא נשאר על אצבעותכם. כדאי לבחור מתנה שמתאימה לעונה. בקיץ משתמשים בשמיכות כותנה דקות, בחורף עדיף להביא מצעי פלנל ושמיכה חמה. שימו לב שתינוקות לא צריכים כרית, לכן כל סט מצעים לתינוקות יכיל רק סדין וציפה.  

מוצרי טיפוח והיגיינה. כל אמא לנולד הרך בוחרת לעצמה האם להשתמש בקוסמטיקה לתינוקות (סבונים, קרמים, שמנים וכו') או לא. אחת הדעות בנוגע לקוסמטיקת תינוקות היא שאין כל צורך לרחוץ תינוקות בסבון לפחות עד גיל הזחילה. עורם של תינוקות עדין מטבעו ולא זקוק לטיפול  בקרמים ושמנים (אלא אם מדובר באיזור החיתול או עור רגיש במיוחד). הורים רבים מעדיפים להוסיף לאמבטיה חליטות צמחי מרפא כתחליף לסבון. גם הורים שמתמידים להשתמש במוצרי טיפוח לתינוקות בדרך כלל בוחרים יצרנים וסדרות קוסמטיקה מסוימים. חלקם משתמשים רק בקוסמטיקה המכילה הרכבים טבעיים בלבד. מכל הסיבות לעיל לא מומלץ לתת במתנה מוצרי טיפוח והיגיינה לתינוקות, אלא אם אתם יודעים היטב במה משתמשים הורי הילד.   

כאן בעצם סיימנו את הדיבור על מתנות עיקריות לתינוקות. חוץ מכל אלה קיימים אינסוף אביזרים המתאימים כמתנה להורים טריים: מנשאים, בגדי הנקה לאמא, מכשירים להקלת הטיפול בתינוק. יש אנשים שאוהבים לתת מתנות מקוריות, כמו בגדים או צעצועים מתוצרת יד או צילומים מקצועיים לנולד ומשפחתו. 

רוב המתנות לעיל מתאימות יותר למשפחות בהן נולד ילד ראשון. והסיבה היא פשוטה. אם הנולד הרך אינו ילד ראשון במשפחה, לרוב הוא משתמש בבגדים וצעצועים של האחים הבוגרים (אלא אם כן הפרשי גילאים בין הילדים גדולים יחסית) . במקרים כאלה מתנה אופטימלית היא כסף או תווי קניה ברשתות למוצרי ילדים. עוד רעיון אחד הוא הבאת מתנות לאחים הגדולים של הנולד. גם במקרה שאת המתנה העיקרית קניתם לתינוק מומלץ להביא הפתעות סמליות לכל הילדים במשפחה. זה ידגיש את שייכותם לשמחה המשפחתית ויסייע במניעת קינאתם כלפי בן המשפחה החדש.

בכך כיסינו את הנקודות העקריות בנושא מתנות לתינוקות. חשוב שתזכרו שכל משפחה היא ייחודית עם העדפותיה ועורך חיים המתאים לה, לכן בראש ובראשונה צריך להתייחס לתכונותיה בעת בחירת מתנה. זה מה שיביא להנעה הדדית מהמתנה הן מהצד הנותן והן מהצד המקבל.

אם מאמר הזה היה מועיל לך, בבקשה להשקיע קצת מאמץ כדי לחלוק אותו עם אחרים. אנו מאוד נעריך את זה.
 • Facebook
 • Twitter
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Windows Live
 • Google Bookmarks
 • Yahoo Bookmarks
 • DZone
 • Reddit
 • Slashdot
 • Stumble Upon
 • Kaboodle
 • Tumblr
 • Furl
 • BlogMarks