מדריך למחפש מתנה

מדריך למחפש מתנה

מי מאיתנו לא חיפש מתנה אי פעם? כל אדם החי בסביבה אנושית בשלב זה או אחר בחייו יצטרך לבחור מתנה לאדם אחר. יכולים להיות מניעים שונים לנתינת מתנה מרצון להנעים ליקירנו עד לביצוע הנורמות החברתיות, אך בכל מקרה נותן המתנה רוצה שהצד השני יאהב את המוענק לו. לצערנו, לעתים קרובות אנחנו לא מצליחים לנבא את הרצונות והעדפות של האנשים הקרובים ביותר. במצב כזה למה אפשר לצפות כשמדובר בבני משפחה רחוקים, עמיתים לעבודה או ילדי החברים? בהרבה מקרים מסוג זה נותן המתנה האומלל מתרוצץ בין חנויות בתקווה זעירה להתקל בחפץ הולם או מוותר על חנניות המתנה וקונה את הדבר הראשון שנראה לו סביר. 

האם ניתן להמנע לגמרי ממצבים המתוארים? לא יודעת. אבל מה שבטוח, שניתן למזער את מספרם, וזאת על ידי שמירה על כמה כללי אצבע בסיסיים.

חתול במתנה

הכלל הראשון, ולדעתי הקשה ביותר לביצוע, הוא שלא לדחות את חיפוש ורכישת המתנה לרגע האחרון. דחיפות לא מסייעת באף עניין. אלף, קשה להתרכז בלחץ ולחשוב על שי הולם. בית, בחלק מהמקרים אין לנו מספיק זמן למצוא בחנויות את המבוקש ואז מתפשרים במחיר ובאיכות. חוץ מזה, כיום בתקופת האינטרנט קיימים אינספור אתרים המציעים מגוון רחב של מוצרים. בדרך כלל בחנויות רגילות אין אפשרות לאחסן את כל המוצרים הקיימים בתחום, וזה מאוד פוגע במבחר. הבעיה לא קיימת בחנויות-אינטרנט, לכן קניות ברשת מרחיבות לנו את המבחר ובמקביל חוסכות לנו זמן וכסף. סוגים מסויימים של מוצרים מופצים רק דרך אתרי אינטרנט. הדבר נכון במיוחד עבור תוצרת יד או מוצרים בלעדיים. כשאנו דוחים את חיפוש המתנה ליום האחרון, אנו מונעים מעצמנו את ההזדמנות לרכישת מתנה דרך האינטרנט, כי נדרש זמן נוסף להזמנת ושליחת המתנה.

לכן אני חוזרת ומדגישה, אם ידוע לכם מראש שתזדקקו לחפש מתנה, תתחילו את החיפוש כבר היום. זה יחסוך לכם את הריצות,את הזמן ואת הכסף.   

הכלל השני – לחשוב על כיווני החיפוש לפני תחילת סיורים בחנויות.

בשלב הראשון תרכזו את כל המידע שיש לכם על מקבל המתנה. גיל, מין, תחומי עיסוק, תחומי עניין ותחביבים. תשתדלו להזכר בפרטים הקטנים ביותר, מידע על צבע אהוב או שנוא יכול לשמש אותנו בהמשך. איסוף וסידור המידע הם החלק העיקרי בבחירת מתנה. מידע זה יסייע לכם להתאים מתנה לאדם ספציפי, להחליט מה ראוי לתשומת ליבכם וגם לשלול אופציות לא מתאימות. למשל, לאדם שלא מעשן לא נקנה מצית או מעפרה, גם את היפים ביותר.

עתה, כאשר אספנו וקיבצנו את כל המידע, נזכר לכבוד מה דרושה המתנה. יש הרבה סיבות להענקת מתנות: ימי הולדת, קבלת תואר, קידום בתפקיד, חגים. הרשימה בהחלט אינסופית. העקרון הבסיסי הוא פשוט: כאשר הסיבה אישית (יום הולדת) מקובל להביא מתנות לשימוש אישי. במצבים כלליים יותר ניתן להרחיב את הגבולות. למשל, לחנוכת בית מביאים גם מתנות אישיות וגם חפצים לבית,מזון ומשקאות מיוחדים. אל תשכחו שבחלק מהמקרים מקובל יותר לתת כסף. זה נכון במיוחד בחתונות ושמחות משפחתיות אחרות, המתקיימות במסעדות ואולמי אירועים. אני לא מתייחסת למקרים מסוג זה, כי הם פשוטים למדי.  

תדי עם מתנה

השלב האחרון בבחירת מתנה הוא התשובה לשאלה "כמה כסף אנחנו רוצים להוציא על זה?" ברגע שמתקבלת תשובה לשאלה זו, רשימת המתנות שיכולות להתאים מצטמצמת למספר סעיפים. עתה אפשר לצאת לדרך ולסייר בחנויות. שימו לב כמה זמן נחסך עם התכוננתם מראש. כעת אין כל צורך להכנס בכל דלת ודלת, מבקרים רק בנקודות מכירה המתמחות במוצרים המבוקשים.

אם נסכם את הכלל השני, כל מה שעלינו לעשות הוא להתכונן מראש. אוספים מידע על הלקוח, נסיבות וחנויות. אחרי זה יוצאים לשטח.    

הכלל השלישי ואחרון – לא לבזבז יותר מדי זמן אם לא הצלחתם לחשוב על שי הולם. במקרה כזה תקלו על עצמכם ותקנו מתנה כללית (מזכרת, בושם, יין) ברשת חנויות גדולה. כדאי לוודא שניתן להחזיר או להחליף את המוצר. בחלק מהרשתות ניתן לקנות כרטיס מתנה או תווי קניה. במקרה כזה אנחנו גם קונים מתנה וגם לא מגבילים את הצד השני. ותזכרו, לא להתייאש! אם לא הצלחנו הפעם, אין סיבה שלא נצליח בפעם הבאה.  

על מתנות ובחירתן אפשר לדבר המון. בכל מצב יש את התכונות והטיפים משלו. בתוך כתבה אחת קשה לתאר את כל הסיטואציות הקיימות. ובכל זאת, אני מקווה שעקרונות כלליים המתוארים כאן יעזרו לכם להמנע מטעויות ויקצרו את חיפושים בפעם הבאה.

אם מאמר הזה היה מועיל לך, בבקשה להשקיע קצת מאמץ כדי לחלוק אותו עם אחרים. אנו מאוד נעריך את זה.
 • Facebook
 • Twitter
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Windows Live
 • Google Bookmarks
 • Yahoo Bookmarks
 • DZone
 • Reddit
 • Slashdot
 • Stumble Upon
 • Kaboodle
 • Tumblr
 • Furl
 • BlogMarks