בובות וולדורף – צורך או אופנה?

בובות וולדורף – צורך או אופנה?

בובת וולדורף היא הצעצוע המיוחד במינו והראשון בתולדות ייצור בובות שפותח ע"י פסיכולוגים. בובות וולדורף ראשונות נוצרו מספר שנים לאחר הקמת גני ילדים ובתי ספר וולדורפיים. בובות אלו מתייחדות בדאגה לבריאותו הפיסית והנפשית של הילד ובהתחשבות בהתפתחותו הטבעית. הן הותאמו לדרישות הקפדניות של ימינו בכל הקשור להתפתחותם המאוזנת של הילדים.

אב טיפוס של בובת וולדורף היא בובת חתיכות בד עממית. בובות אלו נעשו בעבר ע"י אמהות, סבתות וילדים עצמם מחתכי בד, חציר, חוטי סריגה וחומרים נגישים אחרים.

כשתופרים את הבובה האנטרופוסופית תמיד שומרים על פרופורציות הגוף הטבעיות. כך, גודל הראש או יחס בין אורך הגוף ואורך הגפיים אצל בובת תינוק יהיה זהה לזה האופייני לתינוקות. פרופורציות הגוף של בובת מבוגר יותאמו לאלה של אדם מבוגר. פסיכולוגים אנטרופוסופיים מאמינים שבובות בעלות פרופורציות אמיתיות שומרות על תפיסה נכונה של העולם אצל ילדים ומונעת מהם קליטת מושגים מעוותים. כלל זה נכון גם כשמכינים בובותיהן של חיות – תמיד שומרים על צבעים ויחסים אמיתיים.  

בובות תפורות נועדו למשחק, חיבוקים ואהבה מצד הילד. זו הסיבה לכך שבובות וולדורף נעשות מחומרים טבעיים: צמר, כותנה ומשי וממולאות בצמר כבשים לא טווי. צמר כבשים טבעי הוא חומר קל, אקולוגי והיגייני. זהו חומר נהדר ההופך את הבובה לחמימה, רכה, אלסטית דיו ונינוחה מאוד. נסו ותודהמו לגלות עד כמה בובת וולדורף נעימה וביתית בהשוואה לבובות העשויות מפלסטיק או גומי!

שימוש בחומרים טבעיים מאוד חשוב להתפתחות בריאה של ילדים. "אמא" קטנה מצמידה אל גופה בובה חמה, רכה וקצת כבדה... רגשות שממלאים אותה ברגע זה תורמים רבות לפיתוח הרגלי התקשרות תקינים. הילדה מקבלת תמורה בלתי נספרת מהבובה! ילדים לומדים המון דרך חוש המישוש. הם נוגעים במשטחים ומרקמים שונים. הם אוהבים להחזיק או לחבק משהו רך בהלכם לישון. אם בובתם לא שונה במגע ממכונית, חוויותיו של הילד יפגעו מעט.

כל בובה ייחודית ובעלת אופי משלה. קווים מעוגלים זורמים ופלסטיות של הבובות - אלה ההתכונות המשותפות לכל בובות הוולדורף. את הפנים מסמנים ברמזים – עיניים ע"י נקודות ואת הפה כסהרון קטן. הבובה נעדרת דמות קשיחה. הבעת פנים נייטרלית של הבובה נותנת מרחב פעולה לדמיון של הילד: הוא יכול לראות את הבובה מחייכת או בוכה, ערה או ישנה. הכל בהתאם למצב רוחו של הילד או לנסיבות המשחק. בובות וולדורף פותחו במיוחד במטרה לדרבן את הילד לביטוי כל קשת הרגשות והאמוציות בזמן המשחק. פשטות הבובה וויתור על פרטים מיותרים מאפשרים לילד להשלים בדמיון את החסר.

הבובות נעשות במו ידיהם של היוצרות, של האמהות האוהבות ושל הילדים לפי שיטה מיוחדת ללא שימוש במכונת תפירה. זה מה שהופך בובת וולדורף למיוחדת במינה שאין עוד אחת כמוה. בהרבה מקרים בובות וולדורף דומות לילד לו הן נועדו. הילד יכול בוודאות לזהות את הבובה האישית שלו – הרי אין עוד אחת כזאת אצל אף אחד.

לכל גיל מתאימה בובה משלו. ככל שהילד קטן יותר כך יש פחות פרטים מאפיינים לבובה. ככל שהילד גדל מתווספים פרטים למראה הבובה. בזמן בחירת בובת וולדורף לילד מסוים חשוב לקחת בחשבון את גילו, מבנה גופו ואופיו.

מלידה ועד גיל 2.5-3 שנים: בובות-זוויתיות, בובות קשירה, בובות-כריות, בובות-פרפרים, בובות להחתלה, בובות מחוטים. לילדים קטנים מתאימות בובות פשוטות ורכות מפלנל ובדים בגווני פסטל עדינים. הראש נעשה בצורת כדור, רגליים וידיים ניתנים להזזה. במקום שערות, ראש הבובה מעוטר בכובע עם זנב ארוך. במקרים רבים לבובות אלה חסרים כל קווי הפנים.

מגיל3 ומעלה: בובה עם רגליים וידיים מעוצבות, אם אגודלים על הידיים. קרסוליים, ראש מעוצב, אף בולט, פה ועיניים רקומים. שיער ארוך בדרך כלל ותפור היטב, באופן המאפשר סירוק ועשיית צמות. הבגדים נתפרים בנפרד וניתנים להחלפה. לפעמים מוסיפים פריטים קטנים שדורשים מיומנויות מוטוריות מפותחות אצל הילד בעת הלבשת הבובה. למשל, סרוכים, כפתורים או סוגרים אחרים. עם הזמן הילדים מתחילים לתפור בעצמם בגדים לבובות, או בונים בית ורהיטים עבורן.

בובת וולדורף, העשויה בידיים חמות, תתרום להתפתחות רגשית, פיסית ואומנותית של ילדכם. סיפוק ואושר אלה התחושות שילוו אותו במשחקים עם הבובה המיוחדת שהיא רק שלו!

התמונות מאת היוצרת

yerukh

 

אם מאמר הזה היה מועיל לך, בבקשה להשקיע קצת מאמץ כדי לחלוק אותו עם אחרים. אנו מאוד נעריך את זה.
 • Facebook
 • Twitter
 • Del.icio.us
 • Digg
 • Windows Live
 • Google Bookmarks
 • Yahoo Bookmarks
 • DZone
 • Reddit
 • Slashdot
 • Stumble Upon
 • Kaboodle
 • Tumblr
 • Furl
 • BlogMarks